Relacja ze szkoleń.
W dniach 11-12 marca 2025 r. oraz 19-20 marca 2025 r. odbyły się dwie edycje szkolenia "Edukacja dla zrównoważonego rozwoju", realizowanego w ramach projektu "Podniesienie kwalifikacji i kompetencji kadry dydaktycznej Politechniki Łódzkiej", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (Priorytet 1 Umiejętności, Działanie 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym, nr umowy FERS.01.05-IP.08-0151/23-00).
Szkolenie miało na celu dostarczenie uczestnikom kompleksowej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu wdrażania i promowania zrównoważonego rozwoju w środowisku akademickim. Program szkolenia obejmował kluczowe zagadnienia związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz metodami minimalizowania śladu węglowego.
Prowadzenie szkolenia powierzono ekspertkom z Politechniki Łódzkiej:
- dr Monice Malinowskiej-Olszowy, prof. PŁ (Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów),
- dr inż. Annie Lasce-Leśniewicz (Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki).
W trakcie tych czterech intensywnych dni uczestnicy obu edycji jomówili 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), dowiedzieli się jakie wyzwania klimatyczne stoją przed naszym społeczeństwem, jak działa gospodarka w obiegu zamkniętym. Zrealizowali również zadania projektowe dotyczące identyfikacji możliwości zastosowania zasad zrównoważonego rozwoju w obszarze działalności dydaktycznej.
Szkolenie opierało się na interaktywnych metodach nauczania, w tym na podejściu problem-based learning (PBL), flipped education, a także warsztatach i zadaniach projektowych. Uczestnicy mieli okazję przeanalizować rzeczywiste wyzwania związane z włączaniem zrównoważonego rozwoju do programu nauczania oraz dostosowywania metod dydaktycznych do nowych realiów.
Znaczenie szkolenia dla Politechniki Łódzkiej
Realizacja szkolenia wpisuje się w długofalową strategię Politechniki Łódzkiej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uczelnia aktywnie wprowadza zasady z Agendy 2030, angażuje się w inicjatywy proekologiczne oraz dąży do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w dydaktyce.
Warto podkreślić, że uczestnicy szkolenia zdobyli konkretne narzędzia i wiedzę pozwalające na integrację zadań z zakresu zrównoważonego rozwoju w prowadzonych przez nich zajęciach.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #PolitechnikaŁódzka #ZrównoważonyRozwój #SzkolenieDlaKadry
Damian Langner