Przejdź do treści

Cyfryzacja

Politechnika Łódzka nie pozostaje w tyle i odważnie wkracza w świat cyfryzacji oraz sztucznej inteligencji. W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku, uczelnia podejmuje szereg inicjatyw, by wyznaczać nowe kierunki rozwoju i stać się liderem innowacji w Polsce.

Kluczowym elementem tej strategii jest inwestowanie w kapitał ludzki. Politechnika angażuje swoich pracowników w specjalistyczne szkolenia z zakresu AI. Dzięki współpracy z ekspertami i czołowymi instytucjami, uczestnicy zdobywają cenne umiejętności, które pozwalają im wdrażać nowoczesne technologie w praktyce. Na stronie www.projekty.p.lodz.pl już niebawem będzie można znaleźć szczegóły dotyczące różnych szkoleń z zakresu cyfryzacji. Dotychczas przeprowadzono między innymi:

1. Dostępne materiały dydaktyczne w edukacji online i on-site – jak tworzyć i udostępniać materiały edukacyjne, które sprawdzą się zarówno online, jak i stacjonarnie.

2. Projektowanie Uniwersalne: zasady, proces i zastosowanie – wprowadzenie dla kadry PŁ w tajniki uniwersalnego projektowania.

Całe to zamieszanie organizacyjne to zasługa m.in. pracowników Centrum Kształcenia Politechniki Łódzkiej, którzy nie tylko odpowiadają za większość działań projektowych, ale także sami uczestniczą w licznych szkoleniach, aby być na bieżąco z nowymi technologiami.

Po wakacjach planowane są kolejne edycje szkoleń, m.in.:

· Tworzenie dostępnych materiałów cyfrowych – jak projektować treści cyfrowe dostępne dla wszystkich.

· Metodyka tworzenia kursów e-learningowych – jak efektywnie zaplanować i prowadzić zajęcia online.

· Projektowanie przedmiotów w formule cyfrowej (flipped learning) – nowoczesne podejście do nauczania, gdzie studenci uczą się samodzielnie, a zajęcia skupiają się na pogłębianiu wiedzy.

Dzięki projektowi FERS, realizowanemu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Politechnika Łódzka rozwija inicjatywy związane z AI i cyfryzacją w edukacji. Uczelnia wprowadza narzędzia i platformy e-learningowe, które wspierają zdalne i hybrydowe prowadzenie zajęć, a szkolenia dla kadry naukowej pomagają odkrywać nowe możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji.

Politechnika Łódzka łączy tradycję z nowoczesnością, wyznaczając nowe standardy w edukacji i przyczyniając się do rozwoju technologicznego. Dumnie wkracza w erę cyfryzacji, będąc pionierem innowacyjnych rozwiązań w nauce i edukacji.

cyfryzacja