Przejdź do treści

JAKOŚĆ

MIKROPOŚWIADCZENIA W KONTEKŚCIE JAKOŚCI

Mikropoświadczenia, zgodne z wymogami europejskimi, stanowią ważne narzędzie w dokumentowaniu i uznawaniu kompetencji uczestników krótkich form kształcenia, a ich zgodna z wytycznymi forma dokumentu elektronicznego ma na celu wsparcie mobilności oraz uznawania kwalifikacji na poziomie europejskim, czy światowym. 

Charakter mikropoświadczeń opisany za pomocą dziesięciu uniwersalnych zasad, przedstawionych poniżej, które podkreślają istotne elementy europejskiego podejścia do mikropoświadczeń, gwarantuje rzetelność oraz wysoką jakość wydawanego dokumentu cyfrowego.

 

Treść (rozbudowana)
1. JAKOŚĆ
Właściwie udokumentowany i wdrożony proces zapewniania jakości dostosowany do celu, odpowiadający na potrzeby i oczekiwania osób uczących się i interesariuszy będący podstawą do budowania publicznej wiarygodności mikropoświadczeń System bazuje na elementach takich jak:
- jakość kursu/szkolenia prowadzącego do uzyskania mikropoświadczenia
- jakość wydawanego dokumentu w postaci mikropoświadczenia
- informacje zwrotne od osób uczących się na temat aktywności edukacyjnej
- informacje zwrotne od partnerów, w tym innych organizatorów i interesariuszy, na temat aktywności edukacyjnej
0
2. PRZEJRZYSTOŚĆ
Mikropoświadczenia są mierzalne, porównywalne, zrozumiałe, zawierają jasne informacje na temat tematyki i treści formy edukacyjnej, wykazu efektów uczenia się oraz wyniku/wartości oceny z ich weryfikacji, jak również nakładu pracy wyrażony w punktach ECTS,
czy poziomu kwalifikacji (ERK, PRK).
0
3. ADEKWATNOŚĆ
Mikropoświadczenia powinny być postrzegane
jako zróżnicowane i specyficzne osiągnięcia edukacyjne. Możliwości uczenia się będą sukcesywnie aktualizowane, aby sprostać zidentyfikowanym potrzebom edukacyjnym.
0
4. WAŻNOŚĆ OCENY
Rezultaty uczenia się są ocenione, mierzone lub opisane przy użyciu przejrzystych procesów lub metod.
0
5. ŚCIEŻKI UCZENIA SIĘ
Mikropoświadczenia są projektowane i wydawane w celu wspierania elastycznych ścieżek uczenia się składających się z kilku z nich w ramach wspólnego tematu z możliwością ich kumulowania (dodawanie
w celu tworzenia większych poświadczeń).
0
6. UZNAWANIE
Mikropoświadczenia mają wyraźną wartość jako wskaźniki osiągniętych rezultatów uczenia się i mogą być uznawane do celów akademickich, szkoleniowych lub zatrudnienia.
0
7. PRZENOŚNOŚĆ
Mikropoświadczenia są własnością posiadacza zdobytych kwalifikacji (osoby uczącej się) i mogą być łatwo przez niego przechowywane i przekazywane, w szczególności za pośrednictwem portfeli cyfrowych.
0
8. ZORIERNTOWANIE NA OSOBĘ
Mikropoświadczenia są projektowane w celu zaspokojenia potrzeb osoby uczącej się, która uczestniczy bezpośrednio w procesach zapewniania jakości. Uzyskane opinie są brane pod uwagę jako część ciągłego doskonalenia procesu wydawania
0
9. AUTENTYCZNOŚĆ
Mikropoświadczenia zawierają wystarczające informacje do weryfikacji takie jak tożsamość posiadacza, tożsamość prawna wystawcy, data i miejsce wydania, okres ważności.
0
10. INFORMACJE I WSKAZÓWKI
Informacje i porady dotyczące mikropoświadczeń są zintegrowane z usługami doradztwa w zakresie kształcenia ustawicznego i docierają do jak najszerszych grup osób uczących się, w sposób inkluzywny, wspierając edukację, szkolenia i wybory zawodowe.
0