Skip to main content

MIKROPOŚWIADCZENIA – czym się charakteryzują

„Mikropoświadczenia”, według przyjętej definicji, oznaczają opis efektów uczenia się, które osoba ucząca się uzyskała przy niewielkim nakładzie uczenia się. Efekty te zostały ocenione na podstawie przejrzystych i jasno określonych kryteriów. Aktywności edukacyjne prowadzące do uzyskania mikropoświadczeń są opracowywane tak, aby osoba ucząca się zdobyła konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, które odpowiadają na potrzeby społeczne, osobiste i kulturowe lub na potrzeby rynku pracy. Mikropoświadczenia są własnością osoby uczącej się i mogą być udostępniane i przenoszone. Mogą być samodzielne lub łączone w większe poświadczenia. Mikropoświadczenia podlegają zapewnianiu jakości według uzgodnionych standardów w stosownym sektorze lub obszarze działalności.

Mikropoświadczenia to dokumenty w formie cyfrowej potwierdzające konkretne umiejętności, wiedzę lub osiągnięcia, umożliwiają rozszerzenie umiejętności niezbędnych dla rozwoju osobistego w pokrewnej lub innej dziedzinie kształcenia w szybko zmieniającym się otoczeniu, a przy tym nie zastępują tradycyjnych kwalifikacji. Mogą natomiast stanowić uzupełnienie posiadanych kwalifikacji zapewniając wartość dodaną bez podważania podstawowej zasady, jaką jest pełny program studiów w kształceniu i szkoleniu.

Mikropoświadczenia są często używane w kontekście szkoleń zawodowych, kursów online, czy różnorodnych platform edukacyjnych obejmując różne tematy, od technologii na różnych poziomach zaawansowania po umiejętności miękkie, umożliwią zdobywcy potwierdzenie swoich kompetencji w szybki i elastyczny sposób.